O čem se mluví

Cyklotoulky Ivančicemi a Oslavany ukazují zajímavá místa na Ivančicku

Romana Volgemutová
pondělí 23.11.2015

Ilustrační foto
Autor: Tomáš Navrátil

Ivančicko, zvláště pak Ivančice a Oslavany, je pro lidi atraktivním a hojně navštěvovaným kulturním místem. Svědčí o tom i reportáž České televize v rámci pořadu Cyklotoulky, která podává přehled o zajímavých místech v Ivančicích a Oslavanech.

 

 

 

Reportáž Cyklotoulky Ivančicemi například upozorňuje turisty na Židovský hřbitov, ivančickou věž, rozhlednu A. Muchy na kopci Réna, kapli sv. Jakuba, expozici V. Menšíka a muzeum A. Muchy, kde můžete vidět jeho skici k Slovanské Epopeji, fotografie a plakáty. Celým pořadem navíc kromě moderátora provází i starosta Ivančic Milan Buček. Navštívíme také místní manželský pár Zdeňka Růžičku a Matyldu Matouškovou, medailisty Olympijských her v gymnastice, kteří prozradí, jak si udržují kondičku.

 

V reportáži Cyklotoulky Oslavany se podíváme na místní hřbitov, do dolu Kukla a Permonia, na oslavanský zámek a do zámeckého muzea. Ve videu promluví také místostarosta Oslavan Svatopluk Staněk a Miloš Musil.

 

 

Cyklisté vítáni!

Ivančicko je příznivým místem i pro milovníky cyklistiky. Teprve nedávno otevřená cyklostezka Oslavany - Ivančice (zpřístupněna 1.5.2015) se těší velké oblibě. Cyklostezka je dlouhá 3200 metrů a vede nenáročným terénem. Na cyklostezku se však nevydávají pouze cyklisti, ale potkáte i bruslaře a lidi na koloběžkách. Díky důmyslným odpočívadlům místního umělce Josefa Zahrádky je navíc cyklostezka atraktivní i pro děti.

 

Vydáme-li se na trať z Ivančic, jako první uvidíme odpočívadlo U Raka. Kdo odpočívat nechce, může si na dřevěném rakovi zašlapat. Mineme soutok Oslavy s Jihlavou a dostaneme se k druhému odpočívadlu U Šneka. Šnek symbolizuje relativitu času - někdy se nám zdá, že se čas vleče, jindy zase, že moc rychle utíká. Na odpočívadle U Šneka můžeme obdivovat také Sluneční hodiny a Ucho, do kterého se šeptají tajná přání. Ale pozor na to, co si přejete! Přání se buď splní, nebo nesplní, ale také se může stát, že bude rozhlášeno na ivančickém náměstí. O kousek dál je vybudováno dětské hřiště s cvičební hrazdou a ohništěm. Kdo chce, může se zde vykoupat v řece.

 

Na třetím odpočívadle na nás čeká velký dřevěný strakapoud, který zde stráží lesní pramen vhodný k rychlému občerstvení. Vydáváme se do kopce Réna, čeká nás nejstrmější úsek cyklostezky. Přijíždíme na poslední (čtvrté) odpočívadlo U lišky. Zde na nás čeká útulný altánek, ve kterém si můžeme posedět a dát si malou svačinku. Když už jsme tady, stojí za to podívat se na nedalekou rozhlednu, ze které máme krásný výhled na celé Ivančice.

 

 

Oblíbenou projížďkou bývá také trasa k Stromokruhu Evropy v Ivančicích. Stromokruh tvoří 27 národních stromů členských zemí Evropské Unie. Každý strom tedy symbolizuje jeden stát. Stromokruh vznikl v březnu roku 2009 a i sem by měla v budoucnu cyklostezka Oslavany - Ivančice zasahovat. O kilometr dále se nalézá rekreační letovisko Stříbský mlýn, kde kromě koupání můžete vyzkoušet, jak se šlape na dřevokole. Jeho autorem je již zmiňovaný Josef Zahradník.

 

Ivančice dokonce mají svůj cyklistický klub. Jejich dresy zdobí jeden z plakátů s cyklistickou tématikou od zdejšího rodného umělce Alfonse Muchy. Cyklistický klub pořádá pro cyklistické nadšence různé akce. Oblíbený je například cyklozávod Letkovský šíp.

 

I Oslavany mají svůj vlastní cykloklub a i zde se nabízejí zajímavé cyklotrasy. Například naučná stezka Permokarbonem Boskovické brázdy, která se skládá z 16 informativních zastávek. Další možnou tratí je Hornická stezka, která vede od údolí řeky Oslavy, dále k Bílému potoku (bývalým Rosicko-oslavanským kamenouhelným revírem) a za hornickými památkami. Její délka je 50 nebo 25 kilometrů, ale můžete si ji různě zkracovat a prodlužovat.

 

 

Oslavanský zámek je oficiálním bodem, v němž začínají a také končí všechny zdejší cyklostezky. Kromě Hornické jsou to ještě další tři: Energetická, Templářská a Pivovarská. Na Templářské stezce na vás čeká nádherná příroda spadající pod chráněnou krajinnou oblast. Více o těchto cyklostezkách si můžete přečíst zde.

 

Videa o Ivančicích a Oslavanech můžete shlédnout zdezde.

Byl článek zajímavý?

Udělte článku hvězdičky, abychom věděli, co rádi čtete.
Čím více hvězdiček, tím lépe.